Czy roboty zastąpią ludzi w zarabianiu pieniędzy?
Z roku na rok technologia rozwija się coraz szybciej, a roboty i sztuczna inteligencja czynią coraz większe postępy. W związku z tym coraz częściej słyszymy pytanie, czy w przyszłości roboty zastąpią ludzi w zarabianiu pieniędzy? Czy to, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, będzie teraz faktem?
Roboty zastępują już pewne zawody
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony, istnieją już dzisiaj zawody, w których roboty z powodzeniem zastępują ludzi – np. w montażu samochodów w fabrykach samochodowych. W niektórych magazynach zautomatyzowane roboty poruszają się samodzielnie, zbierając i przenosząc towary bez udziału człowieka. W przypadku takich zawodów jak kasjer czy pracownik biurowy, gdzie nie trzeba wykonywać złożonych czynności, łatwiej jest wymienić pracownika na maszynę.
Ale ludzie będą potrzebni w innych dziedzinach
Z drugiej strony, istnieją dziedziny, w które roboty raczej nie zastąpią ludzi. W przypadku psychoterapii czy opieki nad osobami chorymi czy starszymi, roboty nie są w stanie zastąpić człowieka, który potrafi zadbać o emocjonalną stronę relacji i dodać pacjentowi otuchy.
Roboty zmienią rynek pracy, ale nie zastąpią go całkowicie
Możemy być pewni, że robotyzacja pracy będzie miała wpływ na rynek pracy. Pewne zawody znikną, inne pojawią się, a nasze potrzeby jako konsumentów i odbiorców usług i produktów będą się zmieniać. Jednak zastąpienie całego rynku pracy przez roboty jest mało realne. Jesteśmy najbardziej złożonym gatunkiem na ziemi, a to, czego potrzebujemy, nie zawsze jest takie oczywiste i proste do zrealizowania. Całkowita robotyzacja byłaby zbyt kosztowna i nieefektywna.
Podsumowanie
Robotyzacja zmieni rynek pracy i pewne zawody mogą być zastąpione przez roboty, ale w złożonych i emocjonalnych dziedzinach ludzie będą zawsze potrzebni. Celem wprowadzania robotów jest usprawnienie pracy, a nie zastąpienie człowieka. Dlatego nie powinniśmy bać się, że stracimy pracę na rzecz robotów – raczej powinniśmy patrzeć na nowe technologie jako możliwość ulepszania naszego życia i pracy.