Family office – czym jest i jak działa?

Family office to instytucja finansowa powstała z myślą o obsłudze zamożnych rodzin posiadających duże fundusze. Zakres działań family office jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno doradztwo finansowe, jak i zarządzanie majątkiem, planowanie sukcesji czy też wsparcie w kwestiach podatkowych. Czym dokładnie jest family office i jak działa? Dowiecie się z poniższego artykułu.

Czym jest family office?

Family office to zespoły ekspertów, którzy zajmują się wsparciem rodziny posiadającej znaczny majątek. Ich celem jest prawidłowe zarządzanie finansami oraz wspieranie w inwestycjach, planowaniu sukcesji i w walce z różnego rodzaju trudnościami, w tym podatkowymi. Family office może działać w różnych formach. Może to być wewnętrzna jednostka organizacyjna, działająca w ramach firmy rodziny lub zewnętrzna instytucja finansowa specjalizująca się w usługach dla najbogatszych rodzin.

Jak działa family office?

Działania family office zależą od potrzeb i specyfiki rodziny, którą obsługuje. Ich zadania zaczynają się od przygotowania spójnej strategii inwestycyjnej, która będzie odpowiadać celom klientów. Dlatego pierwszym krokiem jest wnikliwa analiza ich potrzeb oraz charakteru ich działalności. Opracowywany jest wówczas plan działań, który uwzględnia indywidualny profil ryzyka, cele inwestycyjne oraz oczekiwany poziom zwrotów.

Po ustaleniu planu, family office przystępuje do wyboru odpowiednich instrumentów finansowych, takich jak obligacje, akcje, czy nieruchomości. Dostęp do różnego rodzaju instrumentów pozwala na optymalizację portfela inwestycyjnego współgrającego z cele ostatecznymi. Jednocześnie family office dysponuje narzędziami, które pozwalają na ciągłe monitorowanie sytuacji finansowej i dokonywanie korekt, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dalsze zadania family office to wsparcie w kwestiach sukcesyjnych, czyli planowaniu przekazania majątku z pokolenia na pokolenie lub przygotowanie umiejętności zarządzania malejącymi aktywami finansowymi w późniejszych latach życia. Oprócz wspomnianej już optymalizacji podatkowej pomoc dla rodzin bogatych oznacza także ewentualny koszt zarządzania biznesem, czy wreszcie umiejętną obsługę filantropii i inwestycji społecznych.

Rodzaje family office

Family office może funkcjonować w postaci wewnętrznej jednostki organizacyjnej lub zewnętrznej instytucji finansowej. Wewnętrzna jednostka organizacyjna działa w ramach firmy rodziny i zapewnia wsparcie finansowe podczas planowania sukcesji, zarządzania portfelem inwestycyjnym, obsługi podatkowej i innych spraw związanych z finansami. Zewnętrzne instytucje finansowe, specjalizujące się w usługach dla rodziny przedsiębiorców lub rodzin z dużym majątkiem, oferują bardziej kompleksowe usługi.

Podsumowanie

Family office to instytucja finansowa, która zajmuje się kompleksową obsługą zamożnych rodzin, zapewniając wsparcie w zakresie zarządzania majątkiem, doradztwo finansowe, planowanie sukcesji, optymalizacja podatkowa czy też inwestycje społeczne i dobroczynne. Każde family office działa w sposób indywidualny, dostosowując swoje działania do potrzeb i sytuacji finansowej klientów. Wewnętrzna jednostka organizacyjna lub zewnętrzna instytucja finansowa to doskonałe rozwiązanie dla zamożnych rodzin, które chcą w sposób profesjonalny dbać o swój majątek.

Odkryj różnorodność ofert w dlafirm24.pl – od usług B2B po lokalne przedsiębiorstwa, znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz w jednym katalogu.

Udostępnij

Popularne Wpisy

Tagi